Jacques Ellul

Jacques Ellul
RegionZápadní Evropa
Období20. století
Narození6. ledna 1912
Bordeaux, Francie
Úmrtí19. května 1994 (ve věku 82 let)
Pessac u Bordeaux
Škola/tradicenekonformní personalismus
Význačné idejenebezpečí technologie, propaganda
Alma materUniverzita v Bordeaux
Významná dílaThe Technological Society, The Political Illusion, Autopsy of Revolution, De la révolution aux révoltes, Anarchy and Christianity, Le Système technicien a Changer de révolution. L'inéluctable prolétariat
VlivyJean Calvin, Søren Kierkegaard, Pierre-Joseph Proudhon, Karel Marx, Karl Barth, Nikolaj Berďajev, Max Weber
Vliv naCornelius Castoriadis, Ivan Illich, Thomas Merton, Paul Virilio
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jacques Ellul [žak elyl] (6. ledna 1912, Bordeaux19. května 1994, Pessac u Bordeaux) byl francouzský sociolog, historik, filozof, spisovatel, právní teoretik a protestantský teolog, který sám sebe řadil ke křesťanskému anarchismu.

Byl profesorem na univerzitě v Bordeaux. Silně ho ovlivnilo dílo Sorena Kierkegaarda a Karla Bartha, ovšem i Karla Marxe, jehož dílo vykládal z křesťanských pozic. Už od 30. let 20. století ovšem patřil k ostrým kritikům sovětského komunismu. K jeho velkým tématům patřil technologický pokrok (zejména slavná kniha La Technique ou l'enjeu du siècle z roku 1954), propaganda a vztah křesťanství a politiky. Byl přesvědčen, že moderní technologie ubíjejí humanitu. Je mu připisováno autorství hesla „mysli globálně, jednej lokálně“, které si osvojilo zejména protiglobalizační hnutí. Za druhé světové války bojoval v hnutí odporu a zachránil přitom také mnoho Židů, proto roku 2001 získal ocenění Spravedlivý mezi národy od organizace Jad Vašem.[1] Sám silně podporoval stát Izrael.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search